1. Úvod do profilů pro vytlačování hliníku
Hliníkové vytlačované profily se staly základními součástmi moderního strojírenství, stavebnictví, automobilového průmyslu, obnovitelných zdrojů energie a průmyslové automatizace. Proces vytlačování zahrnuje protlačování zahřátých předvalků z hliníkové slitiny skrz tvarovanou ocelovou matrici pod extrémním hydraulickým tlakem. Tento proces poskytuje spojité délkové profily se složitými, konstantními průřezy, které kombinují lehké vlastnosti se strukturální trvanlivostí.
Pro mezinárodní nákupčí, stavební inženýry a výrobce originálního vybavení vyžaduje výběr správného profilu protlačování hliníku vyhodnocení několika kritických faktorů. Vlastnosti materiálu jsou dány složením slitiny, tepelným zpracováním, geometrií průřezu a metodami povrchové úpravy. Výběr nesprávné třídy slitiny nebo označení teploty může vést k předčasnému mechanickému selhání, estetické degradaci, vyšším výrobním nákladům nebo zbytečným problémům s montáží.
Tato komplexní technická příručka poskytuje hloubkovou srovnávací analýzu primárních architektonických a konstrukčních hliníkových slitin, konkrétně se zaměřením na 6061, 6063 a 6005A. Rozkládá chemická složení, mechanickou pevnost, stavy temperování, výkonnost povrchové úpravy a konstrukční tolerance, aby pomohly týmům zásobujících a inženýrům vybrat optimální profil vytlačování pro jejich specifické aplikační požadavky.
2. Chemické složení a metalurgie: 6061 vs. 6063 vs. 6005A
Výkon vytlačovaného hliníkového profilu je založen na jeho chemickém složení. Standardní extrudované profily patří převážně do hliníkových slitin řady 6xxx, které jako hlavní legující prvky obsahují hořčík a křemík. Tyto prvky tvoří silicid hořčíku (Mg2Si), sloučeninu, která činí slitinu tepelně zpracovatelnou a citlivou na precipitační vytvrzování.
2.1 Limity chemického složení (norma ASTM B221)
Přesná rovnováha hořčíku, křemíku, mědi, chrómu a železa definuje chování při zpracování, rychlost vytlačování, tvarovatelnost a pevnost po stárnutí každé slitiny.
| Třída slitiny | křemík (Si) | železo (Fe) | měď (Cu) | mangan (Mn) | Hořčík (Mg) | Chrom (Cr) | zinek (Zn) | titan (Ti) | hliník (Al) |
| 6061 | 0,40 – 0,80 % | Max 0,70 % | 0,15–0,40 % | Max 0,15 % | 0,80 – 1,20 % | 0,04–0,35 % | Max 0,25 % | Max 0,15 % | Rovnováha |
| 6063 | 0,20 – 0,60 % | Max 0,35 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | 0,45–0,90 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | Rovnováha |
| 6005A | 0,50 – 0,90 % | Max 0,35 % | Max 0,30 % | 0,09 – 0,50 % | 0,40 – 0,70 % | 0,10 – 0,30 % | Max 0,20 % | Max 0,10 % | Rovnováha |
2.2 Metalurgické rozdíly a charakterizace slitin
- 6061 hliníková slitina : Často označovaný jako konstrukční hliník, 6061 obsahuje vyšší hladiny hořčíku a křemíku spolu se záměrnými přísadami mědi (0,15 až 0,40 procenta) a chrómu (0,04 až 0,35 procenta). Měď zvyšuje konečnou pevnost v tahu a tvrdost, zatímco chrom zjemňuje strukturu zrna a řídí rekrystalizaci během tepelného zpracování. Vyšší obsah slitiny však zvyšuje tokové napětí během vytlačování, což omezuje rychlost vytlačování a snižuje maximální složitost řezu.
- 6063 hliníková slitina : Široce uznávaný jako architektonický hliník, 6063 se vyznačuje nižším obsahem hořčíku a křemíku a téměř nulovým obsahem mědi. Toto čisté složení má za následek nízkou odolnost proti deformaci během vytlačování, což umožňuje hladké vytlačování přes složité lisovnice s více dutinami. Poskytuje také tenké tloušťky stěny a vynikající hladkost povrchu, což z něj činí preferovanou slitinu pro eloxování.
- Hliníková slitina 6005A : Mezi 6061 a 6063, umístěný mezi 6061 a 6063, 6005A obsahuje kontrolovaný obsah manganu a chrómu pro zvýšení pevnosti a houževnatosti, aniž by došlo k výraznému snížení vytlačitelnosti. Nabízí vynikající odolnost v ohybu a rázovou houževnatost ve srovnání s 6063 při zachování lepší rychlosti vytlačování než 6061.
3. Mechanické vlastnosti a porovnání únosnosti
Technici musí vybrat hliníkové slitiny na základě specifických kritérií mechanického zatížení, jako je mez kluzu v tahu, konečná pevnost v tahu, tažnost a povrchová tvrdost.
3.1 Matice mechanických vlastností pro běžné teploty vytlačování
Mechanické chování se výrazně liší v závislosti na složení slitiny a použitém procesu tepelného zpracování.
| Parametr vlastnosti | 6063-T5 | 6063-T6 | 6061-T6 | 6005A-T6 | Konstrukční ocel (referenční) |
| Maximální pevnost v tahu (MPa) | 150–185 | 205–245 | 290–310 | 260–280 | 400–550 |
| Mez kluzu (0,2% offset, MPa) | 110–130 | 170–210 | 240–276 | 215–240 | 250–350 |
| Prodloužení při přetržení (%) | 8-12 | 10-14 | 8-12 | 8-10 | 20–25 |
| Tvrdost podle Brinella (HBW) | 60–65 | 73-80 | 95–100 | 85–90 | 120–160 |
| Limit únavy (MPa) | 60 | 69 | 96 | 85 | 180 |
| Modul pružnosti (GPa) | 68.9 | 68.9 | 68.9 | 69.5 | 200 |
| Hustota (g/cm3) | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.71 | 7.85 |
3.2 Analýza zatížení konstrukce: 6061 vs. 6063
- Výtěžnost a pevnost v tahu : 6061-T6 vykazuje přibližně o 30 až 40 procent vyšší mez kluzu a mez pevnosti v tahu než 6063-T6. U konstrukčních rámů, montáže těžkých zařízení, pomocných rámů automobilového podvozku a nosných vazníků umožňuje 6061-T6 návrhářům snížit tloušťku stěny profilu při zachování bezpečnostních rezerv.
- Průhyb a modul pružnosti : 6061 i 6063 mají identický modul pružnosti přibližně 68,9 gigapascalů. To znamená, že za podmínek čistě elastického ohybu, kde napětí nepřekračuje mez průtažnosti, se profily vyrobené z 6061 a 6063 se stejnou geometrií průřezu prohnou přesně o stejnou hodnotu. Vysoká pevnost nezvyšuje tuhost; tuhost se řídí výhradně momentem setrvačnosti v průřezu (hodnota I) a návrhem geometrie.
- Odolnost proti únavě : 6061-T6 poskytuje únavovou pevnost 96 megapascalů ve srovnání s 69 megapascaly pro 6063-T6. Pro součásti vystavené dynamickému cyklickému namáhání, cyklickým vibracím nebo opakovaným strukturálním nárazům nabízí 6061-T6 delší životnost proti mikropraskání a únavovému selhání.
4. Označení tepelného zpracování a temperování (T4, T5, T6)
Hliníkové vytlačované profily získávají významnou část své konečné pevnosti z precipitačního vytvrzování, známého také jako umělé stárnutí. Při čtení technických výkresů a objednávání hrubých výlisků je důležité porozumět označení teplot.
4.1 Vysvětlení běžných teplot vytlačování
- T4 Temper (roztok tepelně ošetřený a přirozeně stárnutý) : Hliníkový profil je tepelně zpracován při zvýšených teplotách, kalen a ponechán přirozeně stárnout při pokojové teplotě do v podstatě stabilního stavu. Profily T4 si zachovávají vynikající tvárnost za studena, tažnost a ohybatelnost, díky čemuž jsou vhodné pro ohýbání za studena, protahování nebo náročné tváření po vytlačování.
- T5 Temper (chlazený ze zvýšené teploty a uměle stárnutý) : Profil opouští vytlačovací hubici při teplotách nad prahovou hodnotou roztoku (kolem 500 stupňů Celsia), prochází rychlým ochlazením vzduchem nebo kalením vodní mlhou přímo u výstupního stolu lisu a následně je umístěn do pece pro umělé stárnutí (typicky 175 až 195 stupňů Celsia na 4 až 8 hodin). T5 T5 minimalizuje tepelné zkreslení a vnitřní zbytkové pnutí, díky čemuž je ideální pro tenkostěnné architektonické tvary, zárubně a fasádní profily, kde je rozměrová stabilita prvořadá.
- T6 Temper (roztok tepelně ošetřený a uměle stárnutý) : Profily procházejí intenzivním nuceným ochlazováním vodou ihned po výstupu z vytlačovacího lisu nebo jsou znovu ohřívány v off-line rozpouštěcí peci, rychle ochlazovány ve vodě a poté uměle stárnuty v ohřívací peci. Temperace T6 dosahuje maximálního precipitačního vytvrzení fáze Mg2Si, poskytuje maximální pevnost v tahu, tvrdost a odolnost proti opotřebení.
4.2 Srovnávací matice vlastností temper
| Temper State | Proces kalení | Umělé stárnutí | Úroveň síly | Rozměrová stabilita | Výkon ohýbání za studena |
| T4 | Rychlá voda / ventilátor | Žádný (přirozený věk) | Mírný | Mírný | Výborně |
| T5 | Nucený vzduch / mlha | Ano (standardní trouba) | Středně vysoká | Výborně | Spravedlivý |
| T6 | Intenzivní zhášení vody | Ano (rozšířená trouba) | Maximální | Dobré na spravedlivé | Omezené |
5. Technologie povrchové úpravy a povlakování
Extrudované hliníkové profily přirozeně vytvářejí tenký pasivní film oxidu hliníku (5 až 10 nanometrů silný), když jsou vystaveny kyslíku. Průmyslová, námořní, architektonická a dekorativní prostředí však vyžadují upravené povrchové úpravy pro zvýšení odolnosti proti korozi, odolnosti proti opotřebení, jednotnosti barev a elektrické izolace.
5.1 Eloxování (elektrochemická oxidace)
Eloxování je proces elektrochemické přeměny, který zahušťuje přírodní povlak oxidu hlinitého do integrované, tvrdé, porézní anodické vrstvy. Profil je ponořen jako anoda v lázni s elektrolytem kyseliny sírové při použití stejnosměrného elektrického proudu.
- Tloušťka vrstvy : Standardní architektonické eloxování se pohybuje od 10 do 15 mikronů pro použití v interiéru/mírném exteriéru a 20 až 25 mikronů pro vystavení mořskému prostředí nebo těžkému průmyslovému prostředí (třída Qualanod 20/25).
- Zbarvení : Porézní oxidový film lze barvit elektrolytickým barvením pomocí kovových solí (jako je cín nebo kobalt) za vzniku šampaňského, bronzového, tmavého bronzu a černých odstínů nebo ponořením do organické barvicí lázně.
- Vhodnost slitiny : 6063 je prvotřídní slitina pro eloxování díky nízkému obsahu železa a mědi, která vytváří brilantní, jasný, jednotný kovový vzhled. Naproti tomu 6061 eloxuje do mírně tmavšího, šedavého odstínu v důsledku částic mědi a chrómu.
5.2 Elektrostatické práškové lakování
Práškové lakování zahrnuje nástřik elektrostaticky nabitého suchého termosetového polymerního prášku na důkladně předem upravený hliníkový profil. Profil se poté vypaluje ve vytvrzovací peci při 180 až 200 stupních Celsia, přičemž se prášek roztaví a zesítí do souvislé ochranné vrstvy.
- Tloušťka povlaku : Standardní tloušťka suchého filmu se pohybuje mezi 60 a 120 mikrony.
- Normy : Vysoce výkonné architektonické nátěry splňují specifikace AAMA 2603, AAMA 2604 nebo AAMA 2605 (Qualicoat Class 1, 2 nebo 3).
- Výhody : Neomezená dostupnost barev (paleta barev RAL), různé možnosti lesku (matný, satén, vysoký lesk), texturované povrchy, vynikající odolnost proti nárazu a eliminace emisí organických rozpouštědel (bez VOC).
5.3 Elektroforetický povlak (E-Coating)
Elektroforéza kombinuje eloxování se sekundárním elektricky nanášeným vodou ředitelným pryskyřičným vrchním nátěrem. Po standardní anodizaci je mokrý profil ponořen do akrylátové nebo epoxidové nátěrové nádrže pod stejnosměrným elektrickým proudem, který před tepelným vytvrzením nanese rovnoměrný polymerní film uvnitř a přes anodické póry.
- Charakteristika : Tloušťka kombinované vrstvy je typicky 15 až 25 mikronů. Poskytuje vysokou hladkost povrchu, ultra jasný kovový lesk, vysokou tvrdost (až 3H až 4H tvrdost tužky) a vynikající odolnost vůči chemikáliím a solnému spreji ve srovnání se standardním eloxováním.
5.4 Tekutý povlak PVDF (polyvinylidenfluorid).
Kapalné nátěrové systémy PVDF, běžně označované obchodními názvy jako Kynar 500 nebo Hylar 5000, využívají technologii fluoropolymerových pryskyřic smíchaných s odolnými keramickými pigmenty. Povlaky PVDF, aplikované jako vícevrstvý systém (základní nátěr, barevný nátěr a volitelný čirý vrchní nátěr), nabízejí vysokou odolnost vůči atmosférické degradaci.
- Výkon : Splňuje výkonnostní kritéria AAMA 2605. Vykazuje vynikající odolnost vůči ultrafialovému záření, křídování, vyblednutí barev, kyselým dešťům a mořské soli.
- Primární aplikace : Výškové architektonické opláštění, monumentální budovy a pobřežní průmyslová zařízení vystavená nepříznivým povětrnostním podmínkám.
5.5 Matice technických specifikací povrchové úpravy
| Metoda léčby | Typická tloušťka | Odolnost proti korozi (test solným sprejem) | UV a barevná stabilita | Poškrábání a tvrdost | Předvolba primární slitiny |
| Vyčistit elox | 10-25 mikronů | Výborně (1,000 hours) | Vynikající | Velmi vysoká (8–9 Mohs) | 6063 (nejlepší jasnost) |
| Práškové lakování | 60 - 120 mikronů | Velmi dobrý (1 000–3 000 hodin) | Dobré až vynikající | Mírný to High | 6063, 6061, 6005A |
| Elektroforéza | 15-25 mikronů | Superior (2000 hodin) | Výborně | Vysoká (3H–4H) | 6063 |
| PVDF povlak | 30 - 45 mikronů | Výjimečné (4 000 hodin) | Maximální / Unmatched | Mírný | 6063, 6061, 6005A |
6. Tolerance vytlačování, pravidla návrhu a konstrukce zápustek
Navrhování účinného profilu pro vytlačování hliníku vyžaduje pochopení geometrie profilu, rozložení tloušťky stěny, symetrické vyvážení hmotnosti a výrobních tolerancí. Správná konstrukce snižuje opotřebení matrice, zabraňuje deformaci toku materiálu a minimalizuje výrobní náklady.
6.1 Normy rozměrové tolerance
Mezinárodní výroba hliníkových výlisků se řídí standardizovanými rozměrovými tolerancemi stanovenými organizacemi jako ASTM (Americká společnost pro testování a materiály) a EN (Evropský výbor pro standardizaci).
- ASTM B221 / ANSI H35.2 : Řídí rozměrové tolerance pro extrudované hliníkové plné, poloduté a duté profily v Severní Americe.
- EN 755-9 a EN 12020-2 : Definuje standardní přesné tolerance pro evropské architektonické a inženýrské vytlačování. EN 12020-2 platí specificky pro vysoce přesné konstrukční profily vyžadující těsné tolerance montáže.
6.2 Klíčové principy návrhu vytlačování
- Jednotná tloušťka stěny : Náhlé přechody mezi tlustými a tenkými částmi způsobují nerovnoměrné rychlosti chlazení během vytlačování. Tenké části se rychle ochlazují a rychleji smršťují, což má za následek deformaci profilu, stopy po propadnutí na vnějších viditelných površích a vnitřní zbytkové napětí. Přechodové zóny by měly zahrnovat postupné poloměry spíše než skokové změny.
- Symetrický tok matrice : Tvary průřezu by měly být pokud možno symetrické vzhledem k vertikální a horizontální středové linii. Asymetrické tvary způsobují nerovnoměrnou rychlost toku materiálu ocelovou matricí, což vede ke kroucení a prohýbání profilu.
- Rohové poloměry : Vyhněte se ostrým 90° vnitřním a vnějším rohům. Začlenění minimálního poloměru 0,5 až 1,0 milimetru do vnitřních rohů snižuje koncentraci napětí jak v ocelové vytlačovací zápustce, tak v hotovém hliníkovém profilu.
- Limit jazykového poměru : Poměr jazýčků se vztahuje k šířce otevřeného kanálu vzhledem k jeho hloubce. Hluboké, úzké kanály zvyšují sílu na ocelový jazýček raznice, čímž se zvyšuje riziko zlomení raznice. Poměry jazýčků by měly být obecně udržovány pod 3:1 pro standardní výlisky, i když poměrů až 5:1 lze dosáhnout pomocí specializovaných zápustkových nástrojových ocelí.
7. Výroba, CNC obrábění a montážní techniky
Většina průmyslových hliníkových profilů vyžaduje výrobu po vytlačování, včetně řezání na přesné délky, vrtání, frézování, závitování, ohýbání a spojování před instalací do finálních sestav.
7.1 Charakteristika přesného CNC obrábění
- Obrobitelnost 6061-T6 : Vysoká strukturální tvrdost (95 HBW) umožňuje vysokorychlostní CNC frézování, soustružení a vrtání. Třísky se čistě odlamují od břitu řezného nástroje, zabraňují tvorbě nánosů břitu a vytvářejí vynikající obrobené povrchy.
- Obrobitelnost 6063-T5/T6 : Nižší tvrdost (60 až 75 HBW) činí 6063 náchylnější k tvorbě gumovitých třísek, které mohou ulpívat na řezných nástrojích, pokud nejsou správně řízeny řezné rychlosti, rychlosti posuvu a chladicí mazání. Pro obrábění 6063 se doporučují vysokorychlostní jednobřité nebo dvoubřité frézy s hliníkovou geometrií a leštěnými drážkami.
7.2 Technologie spojování a svařování
Hliníkové výlisky lze spojovat pomocí mechanických spojovacích prvků, strukturálního lepení nebo metod tepelného svařování.
- Plynové wolframové obloukové svařování (GTAW / TIG) a plynové obloukové svařování kovů (GMAW / MIG) : 6061 a 6063 jsou tepelně zpracovatelné slitiny. Během svařování vytváří lokalizovaný přívod tepla tepelně ovlivněnou zónu (HAZ) přiléhající ke svarové housence. HAZ prochází lokalizovaným žíháním, které snižuje mechanickou pevnost v této zóně přibližně o 30 až 50 procent ve srovnání s hodnotami základního kovu. Strukturální výpočty musí počítat s tímto snížením pevnosti, nebo musí být aplikováno tepelné zpracování po svařování a stárnutí. Mezi doporučené přídavné slitiny patří 4043 (Al-Si) pro obecné aplikace nebo 5356 (Al-Mg) pro vyšší tažnost spoje a barevnou shodu po svaru po eloxování.
- Friction Stir Welding (FSW) : Třecí svařování promícháváním je technika spojování v pevné fázi, která využívá rotační nástroj k vytváření třecího tepla, plasticky spojuje hliníkové profily bez roztavení materiálu. FSW zabraňuje praskání za tepla, pórovitosti a vážné degradaci pevnosti HAZ, takže je ideální pro spojování širokých extrudovaných panelových sestav v železničních vozech, přihrádkách na baterie a námořních palubách.
8. Technická výběrová matice podle průmyslové aplikace
Abychom konstruktérům a manažerům nákupu pomohli při výběru optimální kombinace slitiny, temperování a povrchové úpravy, níže uvedená matice zdůrazňuje doporučené profilové specifikace pro hlavní průmyslová odvětví.
| Aplikační sektor | Specifická aplikace | Doporučená slitina a temper | Primární povrchová úprava | Klíčový inženýrský ovladač |
| Architektonická budova | Okenní rámy, dveře, předstěny, výlohy | 6063-T5 / 6063-T6 | Eloxované (15-25um) / práškové lakování / PVDF | Vynikající estetika, složitá dutá geometrie, odolnost proti korozi |
| Solární a obnovitelná energie | Montážní rámy solárních panelů, sledovací kolejnice | 6005A-T6 / 6061-T6 | Čirá eloxovaná (10-15um) | Vysoký poměr pevnosti a hmotnosti, odolnost proti zatížení větrem, rychlá montáž v terénu |
| Automobilový průmysl a EV | Rámy bateriových skříní, nárazníky, střešní ližiny | 6061-T6 / 6005A-T6 | Konverze bez chromátů / E-coating | Absorpce rázové energie, vysoká mez kluzu, svařitelnost |
| Průmyslová automatizace | Modulární rámování s T-drážkou, vedení dopravníků, robotické portály | 6063-T6 / 6061-T6 | Čirý eloxovaný | Přesné rozměrové tolerance, odolnost proti poškrábání povrchu, strukturální tuhost |
| Elektronika a HVAC | LED chladiče, invertorové skříně, tepelné výměníky | 6063-T5 | Eloxovaný / Elektroforéza | Vysoká tepelná vodivost (1200 W/m K), jemná tenkostěnná vytlačitelnost |
| Doprava a námořní doprava | Podlahy karoserií nákladních automobilů, lodní lávky, rámy železničních interiérů | 6061-T6 / 6005A-T6 | Námořní práškové lakování / eloxování | Odolnost proti korozi v chloridovém prostředí, dynamická únavová pevnost |
Často kladené otázky
FAQ 1: Jaký je hlavní rozdíl mezi hliníkovými vytlačovanými profily 6061 a 6063?
Hlavní rozdíl spočívá v chemickém složení, pevnosti a povrchové úpravě. 6061 obsahuje vyšší hladiny hořčíku a křemíku spolu s přidanou mědí a chrómem. Díky tomu je 6061-T6 přibližně o 30 až 40 procent pevnější než 6063-T6, takže je ideální pro těžké nosné konstrukční aplikace. Na rozdíl od toho má 6063 čistší složení s nízkým obsahem mědi, nabízí výjimečnou vytlačitelnost do složitých nebo tenkostěnných tvarů a vytváří vynikající eloxovaný povrch pro architektonické aplikace.
FAQ 2: Proč je u eloxovaných architektonických profilů preferována slitina 6063 před slitinou 6061?
Hliník 6063 neobsahuje prakticky žádnou měď a nízký obsah železa, což mu umožňuje při elektrolytickém zpracování vytvořit vysoce rovnoměrný, čirý, jasný film anodického oxidu. 6061 obsahuje měď (0,15 až 0,40 procenta) a chrom, které tvoří mikročástice fáze, které rozptylují světlo, což má za následek mírně tmavší, našedlý nebo skvrnitý vzhled po eloxování. Pro vizuální architektonické komponenty poskytuje 6063 vynikající konzistenci povrchu a brilanci barev.
FAQ 3: Jak ovlivňuje označení teploty vlastnosti hliníkového profilu?
Označení temperování označuje tepelné zpracování a mechanické zpracování hliníkového profilu. Například temperování T4 nabízí střední pevnost s vysokou tažností, takže je vhodné pro profily, které vyžadují ohýbání za studena po vytlačování. Temperování T5 se vyrábí kalením vzduchem na vytlačovacím lisu s následným umělým stárnutím, které poskytuje dobrou pevnost a rozměrovou stabilitu s minimálním tepelným zkreslením. Temperování T6 zahrnuje agresivní kalení vodou a prodloužené umělé stárnutí, dosažení maximální pevnosti v tahu a tvrdosti pro nosné konstrukce.
FAQ 4: Mohou hliníkové vytlačované profily nahradit konstrukční ocel v nosných rámech?
Ano, hliníkové výlisky mohou nahradit konstrukční ocel v mnoha nosných aplikacích a nabízejí snížení hmotnosti přibližně o 60 procent. Zatímco hliník má zhruba třetinovou hustotu a modul pružnosti oceli (68,9 GPa vs 200 GPa), statici mohou kompenzovat nižší tuhost zvýšením hloubky průřezu profilu a optimalizací momentu setrvačnosti průřezu. Hliník také poskytuje přirozenou odolnost proti korozi a snižuje dlouhodobé náklady na údržbu spojené s ochranou oceli proti korozi.
FAQ 5: Co způsobuje deformaci nebo kroucení v extrudovaných hliníkových profilech během výroby?
Deformace a kroucení jsou typicky důsledkem nestejnoměrné rychlosti toku kovu skrz vytlačovací hubici, nerovnoměrného ochlazování napříč asymetrickými průřezy, když profil vystupuje z formy, nebo nerovnoměrného uvolnění napětí během protahování. Navrhování profilů s stejnoměrnou tloušťkou stěny, vyváženou symetrií průřezu a správnými poloměry přechodu pomáhá zajistit rovnoměrný tok materiálu a rovnoměrné chlazení při zachování přísných tolerancí rozměrové přímosti.
Průmyslové reference a standardy
- ASTM B221 / B221M : Standardní specifikace pro extrudované tyče, tyče, dráty, profily a trubky z hliníku a hliníkových slitin. ASTM International, West Conshohocken, PA.
- EN 755 (části 1-9) : Hliník a hliníkové slitiny - extrudovaná tyč/tyč, trubky a profily. Evropský výbor pro normalizaci (CEN), Brusel.
- EN 12020 (části 1-2) : Hliník a hliníkové slitiny - extrudované přesné profily ze slitin EN AW-6060 a EN AW-6063. Evropský výbor pro normalizaci (CEN), Brusel.
- Sdružení hliníku : Hliníkové standardy a data (ASD) , Washington, D.C.
- AAMA 2605 : Dobrovolná specifikace, požadavky na výkon a zkušební postupy pro organické povlaky s vynikajícím výkonem na hliníkových výliscích a panelech. Fenestration & Glazing Industry Alliance (FGIA).
- ASM International : Příručka ASM, svazek 2: Vlastnosti a výběr: Neželezné slitiny a materiály pro speciální účely. ASM International, Materials Park, OH. $